Tworzenie strony internetowej wymaga optymalizacji pod kątem wyszukiwarki internetowej. Każdemu blogerowi, jak i każdej firmie zależy by strona internetowa była jak najbardziej widoczna dla potencjalnych czytelników i klientów, którzy wpisują określone frazy w wyszukiwarce.
Wpływ szybkości działania strony na SEO
Oczywiście niezbędna jest optymalizacja pod słowa kluczowe treści na stronie. Jednak to nie wszystko. Ponieważ ludzie w swoich wyborach konsumenckich są najpierw wzrokowcami, a potem przyglądają się poszczególnym parametrom oferowanych produktów, należy zadbać by teksty okraszone były najlepszej jakości grafikami, dla bloga czy strony internetowej firmy. Podobnie w przypadku tworzenia sklepu internetowego na platformie WordPress, trzeba zadbać o to, aby oferowane produkty były jak najlepiej eksponowane na zdjęciach. Dlatego niezbędna jest kompresja zdjęć, która zapewnia szybsze ładowanie się strony i ogranicza wskaźnik porzuceń w Google Analytics, który wpływa bezpośrednio na pozycję strony w wyszukiwarce.
Kompresja stratna, bezstratna i ta po środku
Kompresja zdjęć może być bezstratna lub stratna. Pierwsza z nich oferuje pomniejszenie wielkości pliku graficznego bez utraty pikseli, jednak ze zmniejszeniem grafiki. Z kolei przy kompresji stratnej tracimy część pikseli, przez co powstają artefakty czyli bardziej lub mniej widoczne plamy na zdjęciach. Rozmyte piksele powodują, że zdjęcie traci na jakości przy zmniejszeniu ilości mb w pliku graficznym. Trzeci rodzaj kompresji oferowany jest przez ShortPixel. Ta wtyczka WordPress’a pozwala na stworzenie skompresowanych zdjęć najwyższej jakości bez widocznych pikseli, rozmycia krawędzi czy zmiany ostrości zdjęcia. Kompresja zdjęć służy jej szybszemu ładowaniu, bezpośrednio wpływającemu na pozycjonowanie strony. Zbyt długie ładowanie grafik zniechęca potencjalnych klientów, którzy przechodzą do strony która działa szybciej. Dlatego dla sklepu internetowego kompresja zdjęć to podstawa działania i sukcesu biznesowego.
Wszystkie formaty graficzne, a nawet pliki PDF
ShortPixel oferuje wszystkie rodzaje kompresji zdjęć. Więcej na temat jakości optymalizowanych zdjęć przeczytasz tutaj. Ponadto można stworzyć darmowe konto i optymalizować nawet 100 grafik miesięcznie, również w najwyższej jakości. Konto jest odnawialne, więc nie jest to wersja testowa narzędzia. Po wykorzystaniu limitu otrzymuje się 25% rabat na płatne pakiety, jednak wszystkie funkcje tego narzędzia są takie same dla darmowych i płatnych pakietów, zatem także osoby prywatne i nie potrzebujące optymalizacji dużej ilości zdjęć, mogą stworzyć profesjonalny wygląd swojej strony. Cena płatnych pakietów zaczyna się od 5$ za 5 tys. skompresowanych obrazów. W wersji XXL można zoptymalizować pod stronę internetową nawet 55 tys. grafik za 30$.
Skąd ta szybkość i jakość zdjęć w ShortPixel?
Kompresja obrazów odbywa się w chmurze, co nie obciąża serwera. ShortPixel jest doceniany za najwyższą jakość i prostotę obsługi. W dodatku z narzędzia mogą korzystać również osoby, które nie mają strony na platformie WordPress, a korzystają z PHP. ShortPixel to wtyczka, która poprzez jedno kliknięcie pozwala na optymalizację wszystkich zdjęć na stronie, po uprzednim wybraniu w ustawieniach rodzaju kompresji.
Wykorzystaj ten kupon rabatowy ShortPixel, aby otrzymać dodatkowe 25% punktów przy każdorazowym użyciu kuponu.
Ze swojej strony mogę polecić bohatera artykułu, czyli ShortPixel. Używałem dotychczas TinyPNG do zdjęć w formacie PNG, natomiast przy innych formatach był już problem. Brat bliźniak, czyli TinyJPG nie jest warty polecenia, gdyż kompresja jest zbyt duża, widać pikselozę. Smush oraz EWWW też sprawdzałem, ale miałem z nimi problemu. Któryś z nich mi całkowicie wysadził stronę na WordPress’ie, nie pamiętam już który. Sprawdzałem też rozwiązania okienkowe, ale nic wartego uwagi nie znalazłem. Jeśli miałbym podać jakiegoś konkurenta dla ShortPixel, który faktycznie jest wart uwagi to postawiłbym na Kraken.io, to jest mój numer 2, jednak od czasu odkrycia ShortPixel używam już tylko jego. Polecam.