Wiele osób udaje się na pierwsze zajęcia do logopedy z myślą, że specjalista zrobi za nich całą robotę. Zakładają, że terapia będzie miała miejsce raz w tygodniu przez 40 minut i to wystarczy, żeby skorygować wadę wymowy lub inny problem, z którym udali się do logopedy. Nie biorą pod uwagę, że cały proces korekty wady wymowy wymaga zaangażowania, poświęcenia dodatkowego czasu i zmiany utrwalonych nawyków. No dobrze, to jak to wygląda w rzeczywistości?
Ćwiczenia logopedyczne w gabinecie lub online
Pierwszymi zajęciami w gabinecie logopedycznym (lub na spotkaniu z logopedą online) jest diagnoza logopedyczna. To zazwyczaj 60 minut, które logopeda wykorzystuje, aby szczegółowo zapoznać się z problemem pacjenta. Na tej podstawie specjalista przygotowuje plan działania na całą terapię logopedyczną. Następne wizyty trwają zazwyczaj koło 40 minut, gdzie logopeda kontroluje postępy terapii, pokazuje konkretne ćwiczenia logopedyczne, koryguje na miejscu pacjenta oraz daje wskazówki do dalszych ćwiczeń. Po każdej wizycie logopeda daje kolejny komplet ćwiczeń i zadań do wykonywania w domu.
Ćwiczenia logopedyczne w domu
Bez zaangażowania pacjenta w pracę w domu terapia logopedyczna nie ma szans być efektywną. Czas 40 minut w gabinecie jest za krótki, żeby odwrócić nawyki, które były latami utrwalane przez pacjentów. Ćwiczenia logopedyczne należy wykonywać regularnie i systematycznie. Czasami forma ćwiczeń jest taka, że można je wykonywać nawet podczas oglądania telewizji, jadąc samochodem czy stojąc w kolejce sklepowej. Bardziej angażujące ćwiczenia lepiej zaplanować sobie w trakcie dnia. Unikanie wykonywania ćwiczeń niestety znacznie wydłuża terapię logopedyczną, a czasami sprawia, że przeciąga się ona w nieskończoność. Jest to mało komfortowa sytuacja zarówno dla terapeuty, jak i samego klienta.
Zobacz też: Czy logopeda musi umieć pracować z dziećmi?
ostatnie komentarze