Wiele osób, które mają własne ujścia wodne zmaga się z problemem zbyt dużej ilości żelaza i manganu, które powstają naturalnie w wodach gruntowych, ich źródłem mogą być również rurociągi, które uległy
korozji. Jak pozbyć się żelaza z wody? Czy żelazo jest szkodliwe dla człowieka?
Żelazo nie jest zagrożeniem dla życia
Choć badania potwierdzają, że żelazo zawarte w wodzie nie jest wchłaniane przez nasz organizm, także nie wpływa na zdrowie negatywnie, to wpływa na smak wody. Taka woda ma specyficzny, metaliczny smak, tak więc przyrządzane z jej użyciem potrawy czy napoje mogą być niesmaczne.
Jak pozbyć się problemu z żelazem?
Jedynym wyjście są odżelaziacze wody, dzięki którym żelazo jest utleniane i nieprzyjemny smak zostaje wyeliminowany. Obecnie usuwanie żelaza jest stosunkowo proste, można pozbyć się go kupując specjalne urządzenie. Odżelaziacz wody powinien pochodzić od renomowanego producenta, tylko wtedy można mieć pewność, że długo nam posłuży i będzie po prostu skuteczny.
Żelazo w wodzie a rozwój dzieci
Warto wiedzieć, że niektóre badania dowodzą, że duża ilość żelaza wody wpływa negatywnie na rozwój dzieci. Ponoć zaobserwowano u nich mniejszą koncentrację, słabiej też zapamiętywały poszczególne zagadnienia. Trzeba zadbać o dobrą jakość wody, co wpływa na zdrowie naszych dzieci, a także smak jedzenia, które przyrządzamy oraz stan urządzeń w gospodarstwie domowym.
Jaki odżelaziacz wody wybrać?
Obecnie jest wiele sposobów na odżelazianie wody, nie mniej jednak najpopularniejsze są odżelaziacze wykorzystujące proces filtracji oraz utleniania związków żelaza i manganu. Warto dbać o jakość wody i mieć świadomość jakiej jest jakości.
Pierwszym krokiem jest pełna analiza posiadanej wody. Nie można kupować urządzeń służących do uzdatniania wody w oparciu o walory smakowe lub wzrokowe. Analiza wody wykonana w laboratorium da nam pełny obraz problem w wodzie występujących. Wówczas dobór stacji uzdatniania wody nie powinien stanowić problem dla doświadczonych inżynierów.
ostatnie komentarze